DIVING VÄLJAÕPE

Väljaõpe ja sertifikaadid – mis see on ja milleks seda vaja?

Allveeujumine – korraga lihtne ja keeruline tegevus. Lihtne, sest kaasaegsete meetodite ja varustuse kasutuselevõtmisega sai sukeldumine kättesaadavaks peaaegu igale inimesele; keeruline, sest nõuab täiesti omapäraseid teadmisi ja oskusi, mille omandamiseks läheb vaja nii jõudu kui ka aega. Edasi on juba kõik lihtne: valdad teadmiste ja oskuste komplektiga ning allveeujumine on ohutu; kui ei, siis see muutub raskeks ja „ekstreemseks” tegevuseks. Väljaõpetamatu või poolikuid teadmisi omav sukelduja seob oma elu täiesti õigustamata ja mõttetu riski ning võib tõsiselt koormata oma lähedasi või lihtsalt ümbritsevaid inimesi.
Ehk, kõige korrektsemal, võib allveeujumist võrrelda autojuhtimisega – need tegevused on omavahel väga sarnased ning selline võrdlus aiteb inimesele arusaadavamalt kujutada eesootava tundmatu tegevuse omandamise detaile. Seesama õppimine, sama uuenduse tunne ning järk-järguline oskuste kindlustamine, esimene kindlustunne ning pikk kogemuste kogumine ja „poleerimine”.

Niisiis – õppida? Millist teed mööda? Võrdluse jätkates võib öelda, et pole olemas allveeujumise politsei, kes kontrolliks akvalangi kasutamise õigusi ning kontrolliks sukeldusi, igatahes mitte meie riigis. Tegelikult, kellelegi pole keelatud osta poes kõik vajalikku varustust, iseseisvalt raamatute, filmide, sõprade ja tuttavate abil seda omandada ning sukelduda oma naudinguks. Kuigi jättes kõrvale turvalisuse küsimuse, sellise tegevuse juures on tõsiseid takistusi. Eelkõige – isikliku varustuse hind, mis on 1500-2000$ piires. Kuid mis edasi: ballooni peab õhuga täitma – läheb kompressorit vaja; on vaja merele minna – läheb ujumisseadet vaja; edasistel reisimistel tassida lennukisse ballooni ja koormiseid – midagi mõeldamatut. Kulutused kasvavad tunduvalt, kuid tähtsaim – need kulutused on täiesti mitte vajalikud.

Eksisteerib teine tee – ühineda olemasoleva arenenud rahvusvahelise asjaarmastajate sukeldujate süsteemiga. Selle all mõistetakse standardikohast ülemaailmset akvalangistide väljaõpet ning sertifikaadi saamist – neidsmu õigusi, mis tõestavad omandaja vilumusi ja teadmisi. Sertifikaadiga võib rentida igasugust varustust, täita balloone kokkusurutud õhuga, mis on sukeldumiseks määratud, - ühesõnaga kasutada kaasaegse allveeujumise tööstuse võimalusi. Sel juhul kõik muutub lihtsamaks, kättesaadavamaks ning, huvitav märkida, odavamaks. Õppimine instruktori juhendamisel läheb kiiremini (kujutage ette inimest, kes iseseisvalt õpib autot tundma), tulemus on ennustatav ning protsess kaasahaarav ja ohutu. Kahjuks (autojuhtidele) lõpeb siin analoogia auto juhtimisega: allveeujumise instruktorid, tavaliselt – rahulikumad ja lõbusamad inimesed autojuhtimise õpetajatega võrreldes.